KOŚCIÓŁ PARIAFIALNY ŚW.KLEMENSA PAPIEŻA I MĘCZENNIKA

Zbudowany w XIVw. w miejsce starego kościoła pod tym samym wezwaniem przy którym duszpasterstwo pełnili OO. Benedyktyni. Średniowieczna świątynia na skutek trzęsienia ziemi w roku 1782 została poważnie uszkodzona. Ponieważ groziła katastrofa budowlana, w 1768r. rozebrano ją. Pozostały jedynie fundamenty, część murów prezbiterium z przyporami, kaplica Morsztynów z II poł. XVII wieku, ze stiukami Baltazara Fontany i dzwonnica fundacji króla Jana III Sobieskiego. Nowy kościół wybudowano w latach 1804-1806, w stylu baroku józefińskiego, na fundamentach starego gotyckiego kościoła z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Został konsekrowany przez biskupa tynieckiego Tomasza Grzegorza Ziglera 4 kwietnia 1825.

Już w czasie budowy dokonywano zmian w projekcie architektonicznym kościoła. W późniejszych czasach podejmowano również próby przebudowy kościoła. Najpoważniejsze prace wykonano za proboszcza ks. Zygmunta Goliana w latach 1881-1885 i ks. Henryka Zaremby w latach 1892. W roku 1888 przebudowano fasadę kościoła wg projektu Sławomira Odrzywolskiego, pozostała część projektu nie została zrealizowana. Ostatnią próbę przebudowy kościoła podjęto w roku 1938. Do realizacji przyjęto nowy projekt krakowskiego architekta Stanisława Filipkiewicza. Przewidywał on zmianę osi świątyni o kilka metrów. Niestety II wojna światowa uniemożliwiła podjęcie prac.

Skarbiec i biblioteka kościelna mieszczą cenne zabytki z XV-XIX wieku. Najcenniejsze to monstrancja z 1490 roku i grupa rzeźb późnogotyckich

Parafia liczy 11 958 wiernych mieszkających na ulicach i w miejscowościach:

oś. Asnyka, ul. Asnyka, Aywasa, Batalionów Chłopskich, Batorego, Bednarka, Boża Wola, Braci Kordulów, Chopina, Czarnochowska, Czubinów, Daniłowicza, Dembowskiego, Do Świdówki, Dobczycka, Garbarska, Gdowska, ks. Goliana Zygmunta, Grunwaldzka, Gwarków, Inwalidów Wojennych, Jadwigi Królowej, Jagiellońska, Jagielskiego, Janińska, Jasna, Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Park Kingi, Klaśnieńska, Kochanowskiego Jana, Kopernika Milołaja, pl. Kościuszki, ul. Kościuszki Tadeusza, Krótka, Kuczkiewicza, Lednicka, Legionów, Limanowskiego, Łokietka Władysława, Mała, Matejki Jana, Park Mickiewicza, ul. Mickiewicza Adama, Mierżączka, Mieszczańska, Mietniowska, Miodowa, Moniuszki Stanisława, Na Stoku, Niecała, Niepołomska, Nowa, Nowy Świat, Ogrodowa, Ordona, Osiedlowa, Piękna, Piłsudskiego Józefa, Pocztowa, Pola Wincentego, Politechniczna, Polna, Poniatowskiego, Poprzeczna, Powstania Warszawskiego, Prasołów, Pułaskiego, Rejtana, Reymonta, Rożnowska, Rynek Górny, os. Sienkiewicza, ul. Sienkiewicza, Sikorskiego, Skarbnika, ks. Skargi Piotra , Słowackiego Juliusza, Solarskiego, Sowińskiego, Spokojna, Szpitalna, Szpunara, Urocza, Warzycka, Wiejska, Wierzynka, Willowa, Wysockiego, Zakole, Zamkowa, Zaułek, Zielna, Zyblikiewicza, dr. Żywca Tomasza, Żółkiewskiego, Lednica Górna (1028); Rożnowa (326); Wieliczka - część (10 287).

Aktualnie posługę duszpasterską w parafii podejmują:

- ks. prepozyt , Andrzej Kamiński, proboszcz i dziekan dekanatu Wieliczka Wschód

- ks. dr Tomasz Bajer - wikariusz i katecheta w Szkołach Podstawowych

- ks. Adam Garlacz - wikariusz i katecheta w Zespole Szkół Zawodowych

- ks. Piotr Burtan - wikariusz i katecheta w Zespole Szkół Zawowdowych

W duszpasterstwie pomagają również kapłani:

- ks. Bogdan Kordula, dyektor Cartitas Archidiecezji Krakowskiej

- ks. Daniel Żółkiewicz, pracownik Sądu Matropolitalnego w Krakowie