Podstawowe informacje

Kościół parafialny p.w. św. Klemensa Papieża i Męczennika został zbudowany w XIV wieku w miejsce starego kościoła pod tym samym wezwaniem przy którym duszpasterstwo pełnili OO. Benedyktyni. Średniowieczna świątynia na skutek trzęsienia ziemi w roku 1782 została poważnie uszkodzona. Ponieważ groziła katastrofa budowlana, w 1768 roku rozebrano ją. Pozostały jedynie fundamenty, część murów prezbiterium z przyporami, kaplica Morsztynów z II poł. XVII wieku ze stiukami Baltazara Fontany i dzwonnica fundacji króla Jana III Sobieskiego. Nowy kościół wybudowano w latach 1804-1806 w stylu baroku józefińskiego na fundamentach starego gotyckiego kościoła z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Został konsekrowany przez biskupa tynieckiego Tomasza Grzegorza Ziglera 4 kwietnia 1825 r. Już w czasie budowy dokonywano zmian w projekcie architektonicznym kościoła. W późniejszych czasach podejmowano również próby przebudowy kościoła. Najpoważniejsze prace wykonano za proboszcza ks. Zygmunta Goliana w latach 1881-1885 i ks. Henryka Zaremby w 1892 r. W roku 1888 przebudowano fasadę kościoła według projektu Sławomira Odrzywolskiego. Pozostała część projektu nie została zrealizowana. Ostatnią próbę przebudowy kościoła podjęto w roku 1938. Do realizacji przyjęto nowy projekt krakowskiego architekta Stanisława Filipkiewicza. Przewidywał on zmianę osi świątyni o kilka metrów. Niestety II wojna światowa uniemożliwiła podjęcie prac. Skarbiec i biblioteka kościelna mieszczą cenne zabytki z XV-XIX wieku. Najcenniejsze to monstrancja z 1490 roku i grupa rzeźb późnogotyckich.

Parafia liczy 11958 wiernych mieszkających na ulicach i w miejscowościach: os. Asnyka, ul. Asnyka, Aywasa, Batalionów Chłopskich, Batorego, Bednarka, Boża Wola, Braci Kordulów, Chopina, Czarnochowska, Czubinów, Daniłowicza, Dembowskiego, Do Świdówki, Dobczycka, Garbarska, Gdowska, ks. Zygmunta Goliana, Grunwaldzka, Gwarków, Inwalidów Wojennych, Królowej Jadwigi, Jagiellońska, Jagielskiego, Janińska, Jasna, Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Park Kingi, Klaśnieńska, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika, pl. Kościuszki, ul. Tadeusza Kościuszki, Krótka, Kuczkiewicza, Lednicka, Legionów, Limanowskiego, Władysława Łokietka, Mała, Jana Matejki, Park Mickiewicza, ul. Adama Mickiewicza, Mierżączka, Mieszczańska, Mietniowska, Miodowa, Stanisława Moniuszki, Na Stoku, Niecała, Niepołomska, Nowa, Nowy Świat, Ogrodowa, Ordona, Osiedlowa, Piękna, Józefa Piłsudskiego, Pocztowa, Wincentego Pola, Politechniczna, Polna, Poniatowskiego, Poprzeczna, Powstania Warszawskiego, Prasołów, Pułaskiego, Rejtana, Reymonta, Rożnowska, Rynek Górny, os. Sienkiewicza, ul. Sienkiewicza, Sikorskiego, Skarbnika, ks. Skargi Piotra, Juliusza Słowackiego, Solarskiego, Sowińskiego, Spokojna, Szpitalna, Szpunara, Urocza, Warzycka, Wiejska, Wierzynka, Willowa, Wysockiego, Zakole, Zamkowa, Zaułek, Zielna, Zyblikiewicza, dr. Tomasza Żywca, Żółkiewskiego, Lednica Górna (1028); Rożnowa (326); Wieliczka - część (10287).

Aktualnie posługę duszpasterską w parafii podejmują:

Ks. prepozyt Andrzej Kamiński - proboszcz i dziekan dekanatu Wieliczka Wschód

Ks. dr Tomasz Bajer - wikariusz i katecheta w Szkołach Podstawowych

Ks. Adam Garlacz - wikariusz i katecheta w Zespole Szkół Zawodowych

Ks. Piotr Burtan - wikariusz i katecheta w Zespole Szkół Zawowdowych

W duszpasterstwie pomagają również:

Ks. Bogdan Kordula, dyektor Cartitas Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Daniel Żółkiewicz, pracownik Sądu Matropolitalnego w Krakowie