Parafia nasza od początku swego istnienia cieszy się opieką i wstawiennictwem św. Klemensa. Historycy upatrują w tym fakcie dwie prawdy – jedna związana z upowszechnianiem przykładu tegoż świętego przez zakon Benedyktynów, którzy przez pierwsze wieki podejmowali duchową posługę na wielickiej ziemi; druga zaś prawda, jeszcze bliższa tutejszym mieszkańcom, to dzielenie losu pracy związanej z górnictwem, co było zajęciem świętego podczas zesłania do Chersonezu Taurydzkiego (dzisiejszy Krym). Na tle tych dwóch historycznych spostrzeżeń widać pełniej miejsce św. Klemensa we wspólnocie ziemi wielickiej, jako tego który swym orędownictwem wyprasza łaski dla żyjących z górnictwa. I choć dzisiaj górnictwo w Wieliczce jest głownie wspomnieniem na trasach turystycznych Kopalni, to patronat świętego Klemensa zobowiązuje!

Nadal mieszkamy w Wieliczce, wielu członków naszych rodzin pracowało i nadal pracuje w związku z działalnością Kopalni… Przychodzimy na to samo miejsce modlitwy, co nasi przodkowie i modlimy się do tego samego Boga w Trójcy Świętej Jedynego… Nie wolno nam zapominać o tym, jak wielu ponosi najwyższą cenę za tę wiarę również dzisiaj! Dlatego ta „zakładka” na stronie parafii – aby przypomnieć i zachęcić do takiej pomocy, jakiej każdy wedle swego rozeznania może udzielić tym Siostrom i Braciom, którzy z powodu wiary doświadczają szykan, tortur a częstokroć i śmierci…

W dobie internetu możemy sięgać pomocą daleko i szybko,  przynajmniej możemy wrazić nasz sprzeciw, aby prześladowcy wiedzieli, że świat nie jest głuchy i ślepy. Ponieważ wielcy tego świata nie za bardzo mają odwagę, by o tę deklarowaną na bilbordach wolność religijną walczyć, sporo zależy od nas samych. Oto przykłady na aktywne zaangażowanie się w taką pomoc:

ü      GŁOS PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN to organizacja wyrosła z protestantyzmu, która prowadzi szerokie działania pomocowe dla prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Sposoby zaangażowania znajdziemy tu: http://www.gpch.pl/index.php/akcje

ü      POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE to katolicka organizacja wspierająca chrześcijan dotkniętych prześladowaniem. Na stronie znajdziemy aktualne informacje dotyczące ataków na chrześcijan (czego nie zawsze dowiemy się z telewizji) oraz formy zaangażowania w niesieniu pomocy:  http://www.pkwp.pl/

Nie potrzeba internetu - zawsze mamy łączność z Bogiem, dzięki modlitwie, dlatego nie szczędźmy miejsca na wspominanie tych, którzy cierpią za miłość do Jezusa. Niech ta mapa ożywi naszą modlitewną wyobraźnię:

PIOSENKA W WYKONANIU GILBERTA HOVSEPIANA,SYNA IRAŃSKIEGO PASTORA HAIKA,
KTÓRY PONIÓSŁ ŚMIERĆ MĘCZEŃSKĄ Z POWODU SWOJEJ WIARY W CHRYSTUSA W 1994 R.

wtorek,
23 maja 2017